Streaming: Dust Bunny

Dags för lite movie magic här på TOPPRAFFEL!

DUST BUNNY är manusförfattaren Bryan Fullers debut som långfilmsregissör. Fuller är amerikan och till min förvåning är detta en amerikansk produktion — det här ser ut som som något av en fransk serietecknare, estetiskt påminner filmen om Jean-Pierre Jeunets filmer. Dock är filmen inspelad i Budapest i Ungern, vilket bidrar till looken.

Jag kan förstå att åsikterna går isär om DUST BUNNY. En del tycker illa om den, många klagar på att handlingen är konstig, medan andra älskar den. Jag ska inte överdriva och hävda att jag älskar den här filmen, men jag tyckte att den var mycket, mycket bra, jag var helt uppslukad, framför allt av det visuella.

Sophie Sloan spelar den lilla flickan Aurora, som är övertygad om att ett människoätande kaninmonster bor under golvet i hennes rum. Hon bor hos fosterföräldrar, eftersom hennes riktiga föräldrar försvunnit — hon hävdar att monstret åt upp dem. När monstret äter upp även fosterföräldrarna behöver Aurora hjälp. Hon smyger efter en mystisk granne som spelas av Mads Mikkelsen. Det visar sig att han är en professionell lönnmördare.

Aurora rånar en kyrka på kollekten för att ha råd att anlita grannen för att döda monstret. Han tror förstås inte att det är ett monster som dödat fosterföräldrarna, det måste vara rivaliserande gangsterligor som dödat dem.

Nästan hela filmen utspelar sig i huset där Aurora och den namnlöse grannen bor, ett härligt jugendhus — fast jag vet inte om det är ett autentiskt hus eller ett studiobygge. Det är lite SUSPIRIA över kåken. Några gånger beger lönnmördaren sig till ett lyxigt, elegant etablissemang, där han pratar med en gangsterkvinna spelad av Sigourney Weaver, som ser ut att ha kul i sin roll — och på slutet bär hon ett par fantastiska skor med revolverklackar.

Filmens ton skiftar vilt, från barnfilm, till action med vilda eldstrider, till monsterfilm, men det vilar ett lätt komiskt anslag över hela anrättningen. Okej, barnfilm är kanske att ta i, det här är ingen film för barn, men det är denna spretighet som gör att en del har svårt för DUST BUNNY.

Sheila Atim, David Dastmalchian och Rebecca Henderson syns i mindre roller. Det spelas ABBA på ljudspåret under slutscenen.

Synd att vi inte fick se den här på bio den måste ha varit otroligt snygg på stor duk. Dessutom visas den i 3.00:1, ultra-widescreen. Jag ser gärna fler filmer som den här, men det gör kanske inte du.


Upptäck mer från TOPPRAFFEL!

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna en kommentar