Förra året recenserade jag en liten irländsk skräckfilm som hette ODDITY. För regin stod Damian McCarthy och jag tyckte att det var en riktigt bra liten film.
Nu har McCarthy gjort en ny film och jag hade rätt höga förväntningar, dessutom noterade jag att filmen fått en hel del fin kritik.
Tyvärr blev jag rätt besviken på denna nya film, av skäl jag ska komma till. Men, jag vill gärna skjuta in att om jag sett den här på bio är det fullt möjligt att jag uppskattat den mer.
Hokum betyder nonsens, och på sätt och vis är det vad det här är. Adam Scott spelar den amerikanske skräckförfattaren Ohm Bauman, som anländer till ett stort gammalt värdshus på Irland. Han är där för att sprida askan efter sina föräldrar.
Vad Ohm inte vet, är att värdshuset är hemsökt av en gammal häxa. Märkliga saker sker i den mörka, folktomma byggnaden. Folk försvinner. Ohm irrar omkring.
Det största problemet med denna ovanligt långa skräckfilm är att tempot ibland är ohyggligt långsamt. Filmen är snygg och stämningsfull, men det händer inte så mycket. Ohm irrar omkring i huset, och under en bra stund åker han mathiss. Dessutom är filmen ofta alldeles för mörk — bokstavligt talat, alltså. Det är bland annat därför jag gissar att den funkar betydligt bättre på bio. Hemma på TV:n, i synnerhet sommartid, är det ibland omöjligt att se vad som händer i mörkret.
Filmen inramas av scener ur den roman Ohm håller på att skriva. De är inspelade i Abu Dhabis öken, det här är en arabisk samproduktion, och de ger det hela en lite irriterande pretentiös ton.
Men, men. Jag verkar vara ganska ensam om att inte hylla HOKUM, så du kommer säkert att gilla filmen.

Upptäck mer från TOPPRAFFEL!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.