Den tecknade påsken

Jag fortsätter att fundera på påsk och film och TV. Påskfilmer. Påsk-TV-program.

Det enda TV-program jag kommer på som visades under påsken när jag växte upp, är Franco Zeffirellis miniserie JESUS FRÅN NASARET från 1977 med Robert Powell och Olivia Hussey – men den visades förstås inte före 1982 av den enkla anledningen att det var 1982 den hade svensk premiär. Och inte visades den varje påsk. Det verkar i alla fall inte så. Den kan förstås även ha visats på dansk TV, kanske till och med tidigare än 1982.

… Vid närmare eftertanke minns jag inte om jag faktiskt sett hela miniserien. Jag menar, varför skulle jag titta på den? 1982 var jag tonåring. Att se en film eller TV-serie om Jesus kan inte ha varit något som lockade – så tillvida det inte var LIFE OF BRIAN.

Det finns en rad amerikanska animerade filmer med påsktema. ”Easter Specials” som visades på amerikansk TV under påsken, framför allt under 70-talet. Jag tittar på ett gäng annonser ur tidningen TV Guide för några av de de här. Flera av dem ser bekanta ut – men jag undrar ändå om minnet bedrar mig. Den här typen av amerikansk animerad film visades sällan på svensk TV när jag växte upp. Främst var det förstås till jul det visades tecknad film – och då visades det knappast filmer om påsken.

Men, det hände att det dök upp en och annan tecknad film även när det inte var jul, gick det inte på svensk TV, så kanske på dansk. Jag minns att jag tittade på THE TOM & JERRY SHOW mitt i sommaren, vilket kändes ovant.

Tecknade filmer om Snobben minns jag att jag såg på TV som barn – men om IT’S THE EAST BEAGLE, CHARLIE BROWN från 1974 visades vet jag inte, den saknar nämligen svensk titel. Tecknade filmer från Warner Brothers med påsktema såg jag säkert några stycken – men antagligen inte till påsk. Looney Tunes och annat tecknat från Warners visades i program som TECKNADE PÄRLOR, eller SÅ ER DER TEGNEFILM, eller i kortfilmsblock som visades som söndagsmatiné på bio.

Precis som fallet är med påskskräckfilmer har de allra flesta animerade påskfilmer samma tema: påskharen. Det finns liksom inte så mycket annat att använda, framför allt inte i USA, där filmerna gjordes. Det är påskharen på längden och tvären.

Då fanns det fler – och mer bisarra – påsktraditioner i Landskrona. Som till exempel Slå katten ur tunnan. Det är något slags skånsk variant på piñata – man ska slå på en upphängd tunna tills botten går ur och katten trillar ut. Fast när detta lektes på 70-talet var det ingen riktig katt i tunnan.

Äggrullning skulle man också kunna göra något på. En rafflande påskthriller om att rulla ägg. Det har vi aldrig fått se.


Upptäck mer från TOPPRAFFEL!

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna en kommentar