Bio: Mercy

Foton copyright (c) Justin Lubin, 2025 Amazon Content Services LLC. All Rights Reserved.

Det var ett bra tag sedan Timur Bekmambetov (WANTED, ABRAHAM LINCOLN: VAMMPIRE HUNTER) regisserade en långfilm, åtminstone en större amerikansk film. Däremot har han producerat en hel del de senaste åren, bland annat förra årets fullkomliga katastrof WAR OF THE WORLDS.

Science fiction-filmen MERCY är en film från MGM och Amazon Studios, och jag undrar varför just den här får biopremiär. Detta är en högteknologisk pusseldeckare och till en början liknade det hela WAR OF THE WORLDS, och jag undrade om jag skulle stå ut i 100 minuter.

Mercy heter ett futuristiskt domstolsprogram, eller vad man ska kalla det. Den misstänkte spänns fast i en stol och programmets AI förhör- och dömer sagda misstänkte. Programmet är i det närmaste ofelbart och eventuella dödsstraff verkställs omedelbart i den där stolen. Mercy är ungefär som Judge Dredd. Om nu Judge Dredd vore en stol.

När filmen börjar vaknar polisen Chris Raven (Chris Pratt) upp i den där stolen, han har arresterats på fyllan, misstänkt för att ha mördats sin hustru, som tonårsdottern Britt (Kylie Rogers) hittat knivhuggen i köket. Allting pekar på att Chris mördat sin fru, efter en depression har han blivit alkis och han har bråkat mycket med frun, som vill skiljas. Mercys AI-domare Maddox (Rebecca Ferguson), som alltså är ett program, ger Chris 90 minuter att bevisa sin oskuld – handlingen utspelas således i det närmaste i realtid. Om han misslyckas kommer han att avrättas.

Nu följer en febril jakt på ledtrådar. Chris lämnar aldrig stolen och handlingen berättas med hjälp av övervakningskameror, drönarkameror, mobilskärmar och liknande. Chris är förstås en ypperlig polis och hittar detaljer inga av de som är på plats har sett. Hans poliskollega Jac (Kali Reis) får agera Chris’ förlängda arm ute i det fria.

Filmens första 15-20 minuter tyckte jag var ganska svåruthärdliga. Jösses, inte ännu en film som berättas med hjälp av olika bildskärmar! Men jag måste tillstå att filmen tog sig efter ett tag. Jag tyckte att den blev hyfsat spännande och hyfsat intressant. Fast jag gissade vem mördaren var på en gång. Åtminstone nästan. Att det inte är Chris är förstås en självklarhet.

MERCY är ännu en film jag ger omdömet ”Tja, den är väl okej”. Men nog borde den fått premiär direkt på Amazon Prime Video, här finns inte mycket som motiverar en biorelease.

Rebecca Ferguson har ett och samma ansiktsuttryck filmen igenom.

(Biopremiär 23/1)


Upptäck mer från TOPPRAFFEL!

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna en kommentar