I min recension av den svenska skräckfilmen HEMMET nämnde jag i förbifarten den amerikanska THE HOME, som nu släppts som hyrfilm; samma vecka som HEMMET har biopremiär. Två skräckfilmer som utspelar sig på ett äldreboende dyker alltså upp samma vecka. Sedan tidigare vi även Amazon Prime Video-filmen HEMMET från 2023, ännu en amerikansk skräckfilm om ett äldreboende.
THE HOME är en film av James DeMonaco, som gjorde de tre första THE PURGE-filmerna, han har även varit med och skrivit manus. Den här filmen skiljer sig en hel del från den svenska HEMMET – DeMonacos film är en rak skräckfilm – inte nog med det: det här är body horror – och den har betydligt högre budget, även om filmen med amerikanska mått mätt var förhållandevis billig.
I min recension av THE PICKUP skrev jag att betyget dras ner av den extremt påfrestande Pete Davidson, som gjorde den ena huvudrollen. Davidson innehar huvudrollen i THE HOME, men här är han rejält nertonad och faktiskt riktigt bra. Han spelar Max, som växte upp i ett fosterhem och vars älskade äldre bror begick självmord när Max var liten. Max har fortfarande inte kommit över detta, han plågas av att han aldrig fick ta farväl av sin bror, och han har ständiga problem med polisen. Han är inte våldsam, men han bryter sig in i fastigheter och målar graffiti.
Efter att ha arresterats ges han en chans att slippa fängelse. Han ska istället arbeta på ett äldreboendet Green Meadows. Till skillnad från i HEMMET är det inte sjuka och dementa som bor där, de flesta av de boende verkar fullt normala, åtminstone på de nedre våningarna; de gympar i poolen och tränar Tai Chi i trädgården. Max blir genast god vän med den trevliga Norma (Mary Beth Peil), medan John Glover spelar den glade, men excentriske före detta skådespelaren Lou.
I byggnaden finns en fjärde våning. Dit upp får Max absolut inte gå. Där finns de som verkligen behöver hjälp. Max hör skrik däruppifrån, och eftersom han är nyfiken dyrkar han upp låset och tar sig en titt.
Det står klart att det pågår märkliga saker på Green Meadows. Norma varnar honom, men berättar inte vad som pågår. Av allt att döma är det personalen som är skum och ägnar sig åt oegentligheter. Max kan aldrig sova om nätterna, han blir allt tröttare och mer sliten, men han har ett mysterium att lösa.
Jag gillade THE HOME. Jag tyckte att den var överraskande bra. Jag förväntade mig inget speciellt, men jag tyckte allt att filmen var rätt spännande och jag satt och undrade vad det är som pågår.
Filmen innehåller ett flertal scener som fick mig att vända bort blicken. Klarar man inte av våld mot ögon ska man nog tänka sig för både en och två gånger innan man ser den här. Här finns många närbilder på kanyler som sticks in i ögon, vilket jag absolut inte kan titta på, herregud, det gjorde ont i hela kroppen!
Det avslutande blodbadet var kanske att ta i, här går filmen överstyr och dessa ultravåldsamma scener passar inte riktigt ihop med den ton filmen hållit fram tills dess, dessutom är det så överdrivet att det närmast blir komiskt; det påminner om slutet på BLOOD FOR DRACULA med Udo Kier. Men jag tyckte att det var rätt kul ändå, jag ska inte klaga.
THE HOME är en bioproduktion och jag tycker allt att den kunde fått gå ett varv på bio innan den hamnade på de olika streamingtjänsterna. Den hade nog funkat bättre än en hel del annat som faktiskt går upp på bio i Sverige.

Upptäck mer från TOPPRAFFEL!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.