Blu-ray: Psycho II, III & IV

PSYCHO II, III & IV (Studio S Entertainment)

Alfred Hitchcocks PSYCHO från 1960, byggd på Robert Blochs roman från 1959, är förstås en av de bästa skräckfilmer som någonsin gjorts, kanske den allra bästa. Den är även en av världens bästa filmer rent allmänt. En del invänder kanske och och tycker att filmen ska kallas thriller och inte skräck, men PSYCHO är så emotionellt stark, så pass intensiv, pervers och mörk att den går över gränsen till skräck, och den får nog även räknas som en tidig slasher.

Jag minns första gången jag såg PSYCHO. Det var när den visades på TV1 den andra november 1985. Jag tyckte att filmen var något alldeles makalöst spännande. Det enda jag visste om PSYCHO var att någon skulle mördas i en dusch – och jag blev minst sagt förvånad när hjältinnan Marion Crane (Janet Leigh) är den som mördas i duschen – och detta redan i första akten. Jag visste heller inte att det var motellföreståndaren Norman Bates (Anthony Perkins) som klädde ut sig till sin döda mor och högg ihjäl folk.

Det är detta som gör PSYCHO så bra. Det är en svartvit film från 1960 som fortfarande är otäck och spännande om man inte tidigare sett den. Andra genrefilmer från 60-talet, eller tidigare, är ju sällan speciellt otäcka. Hammer Films skräckfilmer må vara flotta, bra och mysiga, men jag kan inte påstå att de är otäcka och spännande, om man nu inte är väldigt känslig, eller ett litet barn.

Jag ser om PSYCHO ganska ofta, det finns mycket att hämta i den filmen, och jag upptäcker hela tiden nya detaljer – vilket ju fallet ofta är med Hitchcocks filmer. Jag tycker mig kunna varenda scen, varenda replik, men där gömmer sig så mycket mer. PSYCHO är som ett Kinderägg.

Ganska oväntat fick PSYCHO en rad uppföljare mer än tjugo år senare – vem hade väntat sig det? Nu har dessa filmer samlats i en Blu-ray-box från Studio S Entertainment.

PSYCHO II (1983)

1982 skrev Robert Bloch en senkommen uppföljare till sin bok från 1959, men romanen ”Psycho II” har ingenting med filmen PSYCHO II att göra. PSYCHO II är helt orelaterad. Manuset skrevs av Tom Holland, som senare blev regissör och gjorde filmer som SKRÄCKNATTEN och DEN ONDA DOCKAN. För regin stod Richard Franklin, som tidigare gjort PATRICK och LIFT MED DÖDEN, släppt på Blu-ray under originaltiteln ROAD GAMES.

Jag såg aldrig PSYCHO II när den gick på bio, kanske för att jag fått veta att den var censurklippt i Sverige, och jag försökte undvika klippta filmer i den mån det gick. Jag såg inte filmen förrän i mars 1989, då TV1 visade den oklippt.

Efter att ha spenderat 22 år på sjukhus friskförklaras Norman Bates av sin doktor (Robert Loggia) och släpps ut. Norman flyttar tillbaka till den hotfulla villan belägen alldeles bakom Bates Motel. Han har fått jobb på en sylta där han ska jobba i köket. Norman gör sitt bästa för att leva ett vanligt liv och han blir vän med servitrisen Mary (Meg Tilly). Marion Cranes syster Lila (Vera Miles, som återkommer från första filmen) dyker upp, hon gillar verkligen inte att Norman släppts ut, hon vägrar tro att han är frisk. Någon okänd försöker göra Norman galen. Snart börjar folk att mördas igen – och stackars Norman blir allt mer förvirrad.

PSYCHO II är betydligt bättre än den har rätt att vara. Det här är en riktigt bra film. Handlingen fungerar och känns inte krystad. Filmen må vara i färg den här gången, men den dryper fortfarande av stämning. Skådespelarinsatserna är utmärkta. En twist på slutet är oväntad; den är kanske även onödig, men den irriterar inte. En scen där en rollfigur greppar ett knivblad med händerna gör ont att titta på.

PSYCHO III (1986)

Anthony Perkins själv regisserade PSYCHO III, medan Charles Edward Pogue, som också skrev FLUGAN från samma år, stod för manus. Jag såg inte den här heller på bio, den var också censurklippt, men jag hyrde den på Broadway i Landskrona när den kom på video.

Den här gången är det mer av en vanlig, regelrätt slasher. Norman Bates är galnare än någonsin och har öppnat sitt motell på nytt. Diana Scarwid spelar nunnan Maureen, som tappat tron, lämnat sitt kloster och tar in på Bates Motel. Norman Bates blir förälskad i Maureen – vilket hans mor, mrs Bates, inte uppskattar. Fast mrs Bates är ju död, förstås. Jeff Fahey spelar en kille Norman anställer för att jobba på motellet, Roberta Maxwell spelar en snokande reporter.

PSYCHO III är inte lika bra som PSYCHO II, men det är en kul och underhållande film. Den är våldsammare, lite skräpigare, och påminner en hel del om de övriga slashers som var populära på 80-talet. Förskäraren går varm. Ett störande element är Maxwells reporter, hon är extremt irriterande och känns inte alls som en riktig reporter.

PSYCHO IV: THE BEGINNING (1990)

Den trevlige Mick Garris är mest känd för att ha regisserat en rad Stephen King-adaptioner. 1990 gjorde han PSYCHO IV: THE BEGINNING, en så kallad prequel till PSYCHO. Den här filmen biovisades inte alls, eftersom den gjordes för kabel-TV. Visst, den kan förstås ha gått upp på bio i några länder ändå. I Sverige släpptes den direkt på video. Det här är den enda PSYCHO-film som inte censurklippts – jo, Biografbyrån gjorde även ingrepp i Hitchcocks film.

För filmens manus står Joseph Stefano – det var han som skrev manuset till PSYCHO 1960. CCH Pounder spelar en radiopratare som blir uppringd av Norman Bates, som i direktsändning pratar om sin uppväxt – större delen av filmen består av dessa minnen. Henry Thomas spelar Norman som tonåring, Olivia Hussey gör en stark insats som Normans mor, Norma Bates; en ond och sträng kvinna. Vi får en förklaring till varför Norman blev som han blev som vuxen.

PSYCHO IV är en bra film. Att den är gjord för TV märks inte om man inte vet om det. Filmen höjer sig över mängden.

Dessa fyra PSYCHO-filmer följdes av TV-filmen BATES MOTEL från 1987, vilken är en fånig skräckkomedi med Bud Cort, som fått ärva Normans motell. 1998 kom Gus Van Sants fullkomligt meningslösa nyinspelning av PSYCHO. TV-serien BATES MOTEL, 2013-2017, har jag inte sett.

Nu känner förstås du att du genast vill köpa den här boxen för att ställa den intill PSYCHO i din Hitchcockhylla. Du beställer den bäst från Ginza genom att klicka HÄR – för då stöttar du samtidigt TOPPRAFFEL! och kan få läsa fler sådana här haranger i framtiden. Om du redan har de här tre filmerna, eller kanske inte vill köpa dem, kan du förstås stötta TOPPRAFFEL! ändå – till exempel via Buy Me A Coffee eller något av de andra alternativen högst upp i spalten längst till höger på en datorskärm, eller härunder på en mobilskärm. Det är inte gratis att driva den här sidan. Men vad som är gratis, är att prenumerera på TOPPRAFFEL! – ett formulär för detta finns här intill någonstans.


Upptäck mer från TOPPRAFFEL!

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna en kommentar