Streaming: Shadow Force

Jag hade väldigt lågt ställda förväntningar på SHADOW FORCE, en film som nu släpps som hyrfilm; den dumpades direkt på streaming här i Sverige – av förståeliga skäl. När filmen gick upp på bio i USA i våras var kritiken inte nådig och den floppade riktigt rejält – filmskrället kostade 40 miljoner dollar att göra och i Nordamerika spelade den bara in 3 933 483 dollar, ute i världen drog den in ytterligare en och en halv miljon, ungefär. Nu kan ju en film vara bra ändå, det finns många floppar som visat sig vara bra, men …

Det är ganska överraskande Joe Carnahan som har regisserat SHADOW FORCE, en titel som får filmen att låta som en Steven Seagal-film. Carnahan har tidigare bland annat gjort NARC, som är riktigt bra, SMOKIN’ ACES och THE A-TEAM. Senast gjorde han COPSHOP, en stenhård film jag gillade. Den här gången fick han inte till det alls.

SHADOW FORCE handlar om Kyra Owens (Kerry Washington) och Issac Sarr (Omar Sy), två tidigare agenter vid en mystisk organisation som heter, just det, Shadow Force. När de insåg att de inte precis jobbade för de goda, lade de av – något man visst inte får göra i Shadow Force. Kyra och Issac har en liten son tillsammans, Ky (Jahleel Kamara), men efter att de lämnat styrkan drog Kyra och Issac åt varsitt håll och gömde sig, och Issac tog hand om lille Ky. Chefen för Shadow Force, den psykopatiske dåren Cinder (Mark Strong), förlät aldrig Kyra och Issac för att de hoppade av, så han vill döda dem.

När Issac och Ky besöker en bank i Miami råkar de göra det just som några bankrånare störtar in. Eftersom Issac är en jävel på att slåss och skjuta, lyckas han döda samtliga bankrånare innan han smiter därifrån med Ky. Dock har han förstås filmats av övervakningskamerorna och Cinder får reda på var Issac befinner sig, så han skickar ut de övriga medlemmarna i Shadow Force.

Kyra har varit på jakt efter Cinder i flera år. Även hon har sett övervakningsfilmerna på Issac och Ky, så hon letar upp dem i den förfallna byggnad i skogen de har som gömställe. Kyra och Issac slåss en stund eftersom hon är arg på honom, men så dyker Ky upp och Kyra lugnar sig, hon har inte sett Ky sedan han var bebis.

Av någon anledning har Kyra en bepansrad sportbil stående under en presenning utanför huset. Den kommer väl till pass och den går utmärkt, bensinen har inte blivit obrukbar trots att bilen stått där fulltankad i 4-5 år, eller vad det kan vara. De kör iväg och jagas av Shadow Force, och de får hjälp av agenterna Auntine (Da’Vine Joy Randolph) och Unc (Cliff ‘Method Man’ Smith). De tar sig till en liten ö som Cinder äger.

SHADOW FORCE är en dum och ologisk film. Handlingen hänger inte ihop. Folk gör konstiga saker. Folk tar konstiga beslut. Folk får kulor och knivar i sig, men låter inte det stoppa dem. Dialogen är ofta riktigt dålig. Det är mycket prat om familjen. Hälften av Issacs repliker är på franska.

Estetisk ser det här ut som en typisk streamingpremiär. Det ser ut som en Netflixfilm. Filmen är inspelad på en rad exotiska platser, men det ser lite platt och billigt ut.

Lille Ky, som är lillgammal, älskar Lionel Richie, vilket innebär att det spelas alldeles för mycket Lionel Richie på soundtracket, vilket förstås är ett jävla oskick.

Men! Jag har sett betydligt sämre filmer än SHADOW FORCE. Jag ser massor av pissusla filmer. Jag ser ibland actionfilmer som är så kassa att de knappt går att titta på. För att inte tala om skräckfilmer. Joe Carnahans film påminner om till exempel någon av de B-filmer Jean-Claude Van Damme medverkat i de senaste tio åren, fast med alldeles för hög budget. Filmen är inte speciellt tråkig, men den är fullkomligt ointressant och alldeles för dum. Jag känner dock att jag inte kan sätta en etta på den, eftersom det finns ohyggligt många filmer som är ännu sämre och tråkigare. Dessutom ser Mark Strong ut att ha kul i rollen som sadistisk skurk. Jag sätter en väldigt svag, urvattnad tvåa. Hade jag sett filmen på bio hade jag nog tänkt ”Vaffan är det här?” och klämt till med en etta, men filmen kommer bättre till sin rätt på en TV-skärm.


Upptäck mer från TOPPRAFFEL!

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna en kommentar