John Travoltas karriär har varit, och är fortfarande, en berg och dalbana. Efter att först haft biroller i TV-serier, en återkommande roll i TV-serien WELCOME BACK, KOTTER (1975-1979), och efter att 1976 ha spelat huvudrollen i TV-filmen POJKEN I PLASTBUBBLAN, slog han igenom stort med SATURDAY NIGHT FEVER, 1977, och GREASE året därpå. Han blev en superstjärna – men bara ett fåtal år senare dalade hans stjärna. Han var rätt ute redan 1983 när han gjorde STAYING ALIVE. Under ett decennium medverkade han i filmer ingen såg och som ingen kommer ihåg, med undantag för TITTA HAN SNACKAR-filmerna.
1994 skakade Quentin Tarantino liv i Travoltas karriär med PULP FICTION och han blev antagligen mer populär än han någonsin varit. Detta höll i sig ungefär tio år eller så, under dessa år hann han även med monumentalfloppen BATTLEFIELD EARTH, den där svårtittade scientolog-science fiction-filmen. Sedan dalade hans stjärna igen.
Numera dyker John Travolta mest upp i ungefär samma typ av filmer som Bruce Willis gjorde de sista åren. Det händer att han medverkar i en och annan större, eller åtminstone bra, film (till exempel Ti Wests western IN A VALLEY OF VIOLENCE), men det mesta är lågbudgetfilmer som släpps direkt på streaming. Jag kan tänka mig satt större delen av dessa filmers budget går till Travolta. Nå, han har i alla fall slutat bära peruk.
HIGH ROLLERS, som nu finns att hyra, är en så kallad heist movie, som regisserats av Randall Emmett, som i förtexterna kallar sig Ive. När filmen började kände jag mig omedelbart förvirrad. Inga av rollfigurerna presenteras, vi antas redan känna till de här människorna. HIGH ROLLERS visar sig vara en uppföljare till filmen CASH OUT, som kom förra året och som jag inte sett, även den i regi av Emmett. John Travolta spelar Mason Goddard, som är ledaren för ett gäng tjuvar. Det är ett sådant där gäng där medlemmarna har olika färdigheter, ungefär som i MISSION: IMPOSSIBLE – till exempel är Link (Natali Yura) en jävel på att hacka datorer och klä ut sig.
Masons flickvän Amelia (Gina Gershon, i första filmen spelades hon av Kristin Davis) kidnappas av en grym skurk. För att släppa henne kräver skurken att Mason och hans gäng ska stjäla en datamojäng ur ett kassaskåp i ett lyxhotell som också är ett casino. En annan, lika grym, skurk är den som har mojängen. Mason och de andra skaffar sig nya identiteter och beger sig till hotellet. Som en del av kuppen ska Mason spela poker. Det är alltså lite grann som OCEAN’S 11.
HIGH ROLLERS är en dålig film. Den är dålig i betydelsen att den bara är tråkig och totalt ointressant. Filmen känns som ett avsnitt av en TV-serie som visas mitt i natten och som ingen bryr sig om. Budgeten var uppenbart låg, men man ser till att få det att ändå se förhållandevis glassigt ut, men många drönarbilder på flotta skyskrapor, neonindränkta miljöer och annat. Större delen av filmen utspelar sig dock inne på hotellet.
Handlingen är ganska ologisk, Link tar på sig en peruk och jobbar plötsligt som bartender i VIP-baren, ingen noterar att hon inte jobbat där tidigare. En konstig actionscen utspelar sig i ett trapphus, där en säkerhetsvakt springer efter Mason och de skjuter på varandra och det ser besynnerligt taffligt ut. Mason och de andra klarar sig ur knipor i sista sekunden enbart på grund av ren tur.
Jag ser att en tredje film om Mason Goddard är på väg. Jag undrar varför. Det kan väl inte vara någon alls som efterfrågat de här uppföljarna. Jag gissar Randall Emmett spelade in alla filmerna direkt efter varandra, som en TV-serie. I vilket fall: du vill inte se HIGH ROLLERS. Men jag hoppas att vi snart får se John Travolta i något vettigt igen.
Till sist vill jag återigen påpeka att jag nu lagt till en rejäl, fläskig knapp i spalten längst till höger (eller långt ner på en mobilskärm) som du kan använda dig av för att gratis och enkelt prenumerera på TOPPRAFFEL! Så, om du inte redan gjort det, se till att prenumerera på en gång. Jag lär upprepa detta budskap några gånger i den närmaste framtiden, åtminstone tills jag kommit upp i ett anständigt antal prenumeranter.

Upptäck mer från TOPPRAFFEL!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.