Jag upptäckte att min gamla bok ”På spaning efter det mög som flytt” går att beställa från svenska Amazon – ni hittar den HÄR.
Jag hade nästan glömt bort den här boken. Jag minns inte riktigt vad den innehåller. Jag har den inte själv.
Har du den inte själv? utbrister ni med ett gutturalt läte. Nej. Jag hade den, förstås, men jag gav bort de exemplar jag hade i present och tänkte att jag kan skaffa nya – och sedan blev det aldrig av. Den här boken, liksom mina andra Toppraffelböcker, är Print On Demand – någon beställer boken, ett exemplar trycks till denna köpare. Jag måste själv köpa den om jag vill ha den, det finns liksom inget lager.
Jag minns förstås på ett ungefär vad boken innehåller. Den samlar ett stort antal tidiga inlägg på TOPPRAFFEL! – och bara de som inte handlar om film. Det är väl små vardagsbetraktelser, anedoter, artiklar och recensioner, jag minns inte riktigt. Jag tror att de flesta av dem har försvunnit från bloggen. Boken kom ut 2011 och de flesta av texterna skrev jag antagligen när TOPPRAFFEL! låg på Metrobloggen, som raderades utan förvarning.
322 sidor med liten text är det. Boken är lite dyr, men det är å andra sidan alla böcker nuförtiden. Jag var inne på Lulu, där jag gett ut boken, och försökte ändra papperskvalitén så att jag kunde sänka priset, men det gick inte för sig, boken var för gammal, eller vad de nu svarade, jag kunde inte längre göra ändringar, dessutom hade papper blivit dyrt.
Nå. Ni som är nyfikna och vill äga dessa gamla texter är förstås mer än välkomna att köpa ”På spaning efter det mög som flytt”. Och ja, jag får förstås fortfarande betalt om någon köper boken, fattas bara. Och det är ju trevligt att få betalt.
Apropå det, så noterar jag att det tydligen uppstått lite förvirring vad gäller de olika alternativen för att stötta TOPPRAFFEL! och min verksamhet, de som finns i spalten härintill (på datorskärm) eller här under (på mobil). Buy Me A Coffee (den stora gula blaffan) och ”Gör en engångsdonantion” (direkt under den gula blaffan) är inte samma sak, det är två olika sätt att stötta på. Klickar man på Buy Me A Coffee kommer man till deras sida för vidare instruktioner, det är inte komplicerat. ”Gör en engångsdonation” (med fler alternativ) är WordPress’ egen tjänst och där har visst ett par läsare haft problem med betalningar som inte gått igenom. Testa Buy Me A Coffee istället.
Bästa alternativet är dock att scanna QR-koden till PayPal som finns överst i spalten – men det funkar bara om man läser TOPPRAFFEL! på en datorskärm, koden syns inte ens om man läser i en mobil. Använder man det alternativet hamnar summan direkt på mitt konto på en gång.
Jag hade även tänkt ha ett alternativ för Swish, men då hade jag tvingats skriva ut mitt privata mobilnummer, det går inte att bara visa QR-koden utan mobilnummer, och det numret vill jag förstås inte skylta öppet med.
Nu tycker kanske någon att det är värst vad jag tjatar om att stötta TOPPRAFFEL! nuförtiden. Jo, men så är det. Priserna går konstant upp. Kaffe har blivit en lyxvara. Jag har drivit TOPPRAFFEL! i 17 år för att det är kul, utan att få något för det (mer än uppskattande ord från glada läsare). Jag kan ibland irritera mig på en del ynglingar som drar in en massa pengar på sina onlineverksamheter, på en del undermåliga filmsajter som får en massa uppmärksamhet och annonspengar, och annat i den vägen. Folk som är duktiga på sökmotoroptimering och webbsidesdesign, men inte så mycket mer. Förr var det i princip gratis av driva TOPPRAFFEL!, jag betalade runt 200 spänn om året för domännamnet, det var allt, sidan låg på Blogger, som var gratis. Numera kostar det betydligt mer, väldigt mycket mer.
Det går förstås även utmärkt att köpa mina andra Toppraffelböcker som finns i spalten härintill, ”Kultfilm i NST” och ”The Horror Movie Book”. Eller Åsa-Nisse-albumet!
Upptäck mer från TOPPRAFFEL!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.