…Men andra westerns, då?

Efter att ha sett trailern till COWBOYS & ALIENS tänker ni förstås ”Men varför ska det vara så förbannat svårt att göra en vanlig, rejäl, manligt robust western utan övernaturliga inslag och andra konstigheter?” Förutom ovannämnda, har vi ju udda filmer som JONAH HEX, BLUEBERRY och WILD WILD WEST.
Tja… När Kevin Costner inte är i faggorna (hans OPEN RANGE är den bästa western sedan MANNEN UTANFÖR LAGEN), står hoppet till bröderna Coen och deras remake av TRUE GRIT. Självklart en onödig remake, det är ju för fan en klassisk John Wayne-rulle, men detta ser onekligen lovande ut:


Upptäck mer från TOPPRAFFEL!

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

4 reaktioner till “…Men andra westerns, då?

  1. Tja, det vore ju skoj om pojkarna Coen för en gångs skull på senare tid kunde kombinera sitt briljanta filmskapande med någon sorts poäng med filmen de skapar.

    Gilla

  2. Jo, det är ju lite trist med många av de filmskapare jag gillar. Coens, Tim Burton med flera. Jag har vant mig vid att bli besviken. Med vissa undantag.Och Dario Argento ska vi inte tala om, fy faaan!

    Gilla

  3. Tja, det vore ju skoj om pojkarna Coen för en gångs skull på senare tid kunde kombinera sitt briljanta filmskapande med någon sorts poäng med filmen de skapar.

    Gilla

  4. Jo, det är ju lite trist med många av de filmskapare jag gillar. Coens, Tim Burton med flera. Jag har vant mig vid att bli besviken. Med vissa undantag.Och Dario Argento ska vi inte tala om, fy faaan!

    Gilla

Lämna en kommentar